خوش آمدید دوراهـــــــــــــــــــــــــــی :: ویژه فاطمیه
دوراهـــــــــــــــــــــــــــی
نوشته شده در تاريخ سه شنبه سیزدهم اردیبهشت 1390 توسط کانون فرهنگی - هنری سابقون | 8 انتقاد/پیشنهاد


 

القاب و نامهای حضرت فاطمه(سلام‌الله‌‌علیها)

 از امام صادق (علیهم‌السلام) روایت شده که فرمودند: ‌برای فاطمه در نزد خدای متعال نه اسم است:

۱ـ‌فاطمه:‌فاطمه نامیده شد چون فراتر از آن است که با عقل بشری بتوان به کنه مقامش رسید و به سوی معرفتش راهی پیدا کرد ، و او از هر شر و بدی به دور است،‌و شیعیانش از آتش جهنم در امان می‌باشند

۲ـ صدیقه: یعنی معصوم و راستگو

۳ـ مبارکه: یعنی دارای برکت و علم و کمال و معجزه و...

۴ـ طاهره: مبری از هر عیب و نقص معنوی و هر کمبود در کمالات انسانی

۵ـ زکیّه: در اوج پاکی و کمال نفس، و دوری از رزائل اخلاقی

۶ـ راضیه: راضی به قضا و مشیت الهی

۷ـ مرضیه: خداوندش از او راضی و خشنود است

۸ـ محدّثه: یعنی مصاحبه با ملائکه و بهره مندی از وحی و اخبار آسمانی

۹ـ زهرا: درخشنده و نورانی

 همه عالم طفیل فاطمه (س)

 فاطمه زهرا (س) در مرحله ای از قرب کمال هست که بدون وجودش، وجودی برای ما سوی الله متصور نیست و هر چه بود و هست و خواهد بود به یُمن و برکت آن بانوی دو جهان می‌باشد. از پیامبر عظیم‌الشأن اسلام نقل شده که فرمودند: خدای تبارک و تعالی می‌فرمایند: ای احمد! اگر تو نبودی افلاک را خلق نمی‌کردم. و اگر علی (علیه‌السلام) نبود تو را خلق نمی‌کردم و اگر فاطمه نبود تو و علی را خلق نمی‌کردم.

آری پیامبر و اهل بیتش همگی از یک شاخ و برگ و مکمل همدیگرند بدیهی است که ائمه هدی که فرزندان فاطمه می‌باشند درهای هدایت خدا هستند , پس هدف خلقت و اسلام قابل تحقق نیست مگر به وجود فاطمه، چرا که ولایت علوی مکمل رسالت نبوی است و زهرا پناهگاه و پرچمدار ولایت و فرزندانش برپادارنده این پرچم می‌باشند. پس خلقت بدون زهرا نقض غرض است که ذات ربوبی مبرا از آنست.

 

وصیت نامه شهدا در مورد چادر و حجاب

 

بر ما لازم است یادی از شهدای بزرگوار انقلاب کنیم که جان شیرین خود را در راه پاسداری از ناموس و شرف و دین خود نمودند ، جنگیدند تا غیرت و حیاء باقی بماند ، در خون خود غلتیدند تا ناموسشان در حجاب محفوظ بماند .

 

شهید عبدالله محمودى

« و تو ا ى خواهر دینى‏ام: چادر سیاهى كه تو را احاطه كرده است ازخون سرخ من كوبنده‏تر است.»

 

سردار شهید رحیم آنجفى

« خواهرم: محجوب باش و باتقوا، كه شمایید كه دشمن را با چادرسیاهتان و تقوایتان مى‏كُشید.» «حجاب تو سنگر تو است، تو از داخل‏حجاب دشمن را مى‏بینى و دشمن تو را نمى‏بیند.»

 

« شهید على اصغر پور فرح آبادى

خواهرم : حجاب شما موجب حفظ نگاه برادران خواهد شد. برادرم : بى‏اعتنایى شما و حفظ نگاه شما موجب حجاب خواهران خواهدشد.»

 

شهید محمد على رجایى

« خواهران ما در حالى كه چادر خود را محكم برگرفته‏اند و خود را هم چون فاطمه و زینب حفظ مى‏كنند... هدف‏دار در جامعه حاضرشده‏اند.»

 

شهید علی روحی نجفی

« حجاب خون‏بهای شهیدان است. »

 

شهید محمد حسن جعفرزاده

«ای خواهرم: قبل از هر چیز استعمار ،از سیاهی چادر تو می‏ترسد تا سرخی خون من.»

 

 

فدک چه بود؟

 

جنگ خیبر با پیروزی لشکر اسلام که مرهون شجاعتهای امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) بود به پایان رسید، و دژ محکم خیبر بدستان علی (علیه‌السلام) به تصرف مسلمین درآمد. پیروزی لشکر اسلام در خیبر هراس عجیبی در دل دشمنان اسلام افکند، مردم فدک که نزدیکترین افراد به خیبر‌ی‌ها بودند به وحشت افتادند، لذا شخصی را به خدمت پیامبر (ص) فرستادند و پیشنهاد صلح دادند و قرار شد نصف درآمد فدک را به حضرت رسول پرداخت کنند.

فدک در تصرف رسول خدا(ص) بود تا آیه سی و هشتم روم « و آت ذالقر بی حقّه» نازل شد،‌به مفاد این آیه خداوند تبارک و تعالی پیامبرش را مأمور کرد که فدک را به دخترش زهرا(س) ببخشد. و پیامبر فدک را به فاطمه (س) بخشید و از آن تاریخ به بعد حضرت فاطمه امور فدک را به دست گرفت و مالک آن سرزمین شد.

 

عفت و حیای فاطمه(س)

 

او عصمت الله الکبری و تجسم عفت و حیا بود،‌ و اگر فاطمه نبود حیا و عفت بی معنی می‌ماند و مفسری بر آن نبود. اینک به نمونه‌هایی از عفت و حیاء فاطمه زهرا توجه کنیم

1) بهترین زینت برای زنان

انس نقل می‌کند: روزی در حضور پیامبر بودیم. رسول خدا فرمود: بهترین چیز برای زنان چیست؟ ما ندانستیم و در جواب حضرت رسول چه بگوئیم. حضرت علی (علیه‌السلام) که در جمع ما بود به سوی فاطمه رفت و ماجرا را بر حضرت زهرا نقل کرد. حضرت فاطمه فرمود: می‌گفتی: برای زن نیکوترین چیز این است که برمردان ننگرد و مردان او را نبینند.

حضرت امیر (علیه‌السلام) به حضور رسول اکرم برگشت، و گفته‌ی فاطمه را به رسول الله گفت. پیامبر فرمود: این سخن از کیست. علی (علیه‌السلام) عرض کرد:‌فاطمه (علیهاالسلام) .

پس پیامبر فرمود:« همانا فاطمه پاره تن من است.»

2) در اوج عفت و حیاء

از امیرالمؤمنین نقل شده: مردی نابینا بر منزل فاطمه (س) که پیامبر و علی (علیهما‌السلام) حاضر بودند وارد شد. فاطمه (س) به پرده‌ی حجاب خود را پوشاند, رسول خدا فرمود: دخترم چرا چنین کردی در حالی که آن مرد نابینا بود؟ حضرت عرض کرد: اگر او مرا نمیبیند من او را می‌بینم و اگر او نابینا است حس بویایی دارد و بوی مرا استشمام می‌کند. حضرت رسول فرمود: شهادت می‌دهم که تو پاره‌ی تن من هستی.

 

فاطمه رکن ولایت

 

جابر بن عبدالله می گوید: شنیدم رسول خدا چند روز قبل از وفاتش به علی (علیه‌السلام) می‌فرمود: سلام بر تو ای پدر دو ریحانه‌ی من، من دو فرزندم را به تو سفارش می‌کنم به زودی دو رکن اساسی تو, دنیا را ترک می‌کند, آنگاه خداوند جانشین و خلیفه‌ی من بر توست. جابر می گوید:‌چون پیامبر خدا رحلت نمود، امیرالمؤمنین فرمودند: این یکی از رکنهای من بود و پس از شهادت فاطمه (علیهاالسلام) فرمودند این هم رکن دوم من بود که رسول گرامی از آن خبر داده بود.

فاطمه رکن اصلی و پشتوانه‌ی ولایت علوی بود که با رفتن فاطمه امیرالمؤمنین هم تنها تکیه گاه خود را در بین مردم را از دست داد و امواج مشکلات به سوی حضرت سرازیر شد و آرام و قرار از آن حضرت گرفت.

 

شهادت حضرت زهرا (س)

 

شهادت فاطمه (علیهاالسلام) شهادت در اوج غربت، و نماد مظلومیت خاندان رسالت و سند زنده بر محکومیت شیاطین سقیفه می‌باشد. ظلم و جنایت سران سقیفه جراحت مهلکی بر قلب‌ آن حضرت وارد ساخت، و غمی پایان ناپذیر بر دل داغدارش بر جای گذاشت، و عاقبت با دلی خونین و چشمی اشکبار از ماتمکده‌اش رهایی یافت. این روایت شهرت دارد که حضرت را کسی بعد از رحلت رسول الله خندان و دلشاد ندید و هر روز که می‌گذشت تیرهای ظلم و جور حکومت وقت اثراتش را بیشتر در جسد نحیف زهرای مرضیه ظاهر می‌نمود، تا اینکه زهرا را به بستر بیماری انداخت. این خبر همه مسلمین را داغدار نمود و همه بر آنچه کرده بودند تأسف می‌خوردند.

درباره کانون

بسمه تعالی
وبلاگ دو راهی توسط جمعی از جوانان کانون فرهنگی - هنری سابقون،واقع در حسینیه شهدا کوی پیروزی شیراز راه اندازی شده است.
این جوانان دغدغه مند در نظر دارند که با همکاری شما و دیگر دوستان وبلاگ مورد نظر را در زمینه های فرهنگی،هنری،ورزشی،علمی،مذهبی،
سیاسی و ... به روز رسانی نمایند.
لذا از شما خواهشمندیم مطالب مورد نظر خود را به ایمیل ksabeghoon@yahoo.com ارسال نمایید. در ضمن مطالب ارسالی به نام شما در وبلاگ ثبت می شود.
با تشکر - مدیریت وبلاگ
پست الکترونیک
موضوعات
آخرين مطالب
آرشيو مطالب
نويسندگان
همسنگران
دانشنامه مهدویت
پيوند هاي روزانه

بخش های دیگر

فتوبلاگ من
پرسش و پاسخ
یادداشت بازدیدکنندگان
گالری وبلاگ

نظرسنجی

به نظر شما این وبلاگ از نظر محتوا و به روز رسانی مطالب خود چگونه عمل می کند؟
خیلی ضعیف
ضعیف
متوسط
خوب
خیلی خوبجستجو

دوستان من

لوگوی دوستان

Powered by WebGozar

قرآن آنلاین

http://zibasazweb.persiangig.com/9.9.JPG

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

کانون فرهنگی هنری سابقون