خوش آمدید دوراهـــــــــــــــــــــــــــی :: علمی - مذهبی
دوراهـــــــــــــــــــــــــــی
نوشته شده در تاريخ سه شنبه سیزدهم اردیبهشت 1390 توسط کانون فرهنگی - هنری سابقون | 8 انتقاد/پیشنهاد


 

القاب و نامهای حضرت فاطمه(سلام‌الله‌‌علیها)

 از امام صادق (علیهم‌السلام) روایت شده که فرمودند: ‌برای فاطمه در نزد خدای متعال نه اسم است:

۱ـ‌فاطمه:‌فاطمه نامیده شد چون فراتر از آن است که با عقل بشری بتوان به کنه مقامش رسید و به سوی معرفتش راهی پیدا کرد ، و او از هر شر و بدی به دور است،‌و شیعیانش از آتش جهنم در امان می‌باشند

۲ـ صدیقه: یعنی معصوم و راستگو

۳ـ مبارکه: یعنی دارای برکت و علم و کمال و معجزه و...

۴ـ طاهره: مبری از هر عیب و نقص معنوی و هر کمبود در کمالات انسانی

۵ـ زکیّه: در اوج پاکی و کمال نفس، و دوری از رزائل اخلاقی

۶ـ راضیه: راضی به قضا و مشیت الهی

۷ـ مرضیه: خداوندش از او راضی و خشنود است

۸ـ محدّثه: یعنی مصاحبه با ملائکه و بهره مندی از وحی و اخبار آسمانی

۹ـ زهرا: درخشنده و نورانی

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه سی و یکم فروردین 1390 توسط کانون فرهنگی - هنری سابقون | 4 انتقاد/پیشنهاد

با پيروزي انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام راحل عظیم الشأن، دنیای مرده انسانی حیات دوباره ای پیدا كرد؛ حیاتی كه بر پایه ارزش های انسانی و رهایی از بندهای مادیت و حیوانیت بود. این انقلاب كه در آن آرمان خواهی و آزادگی موج می زد افق روشنی از آینده پر طراوت و سرشار از زیبایی و معنویت را در برابر دیدگان انسان ها قرار داد تا دوباره بذر امید در دل ها جوانه زند و آدمی روزهای خوشی را كه خدامحوری و عدالت خواهی حرف اول را می زند، به آرزو بنشیند

بر روی ادامه مطلب کلیک کنید!


 

 

نوشته شده در تاريخ سه شنبه سوم اسفند 1389 توسط کانون فرهنگی - هنری سابقون | 10 انتقاد/پیشنهاد

 

بر روی ادامه مطلب کلیک کنید!

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیستم بهمن 1389 توسط کانون فرهنگی - هنری سابقون | 3 انتقاد/پیشنهاد

این روزها خورشید گرمایی ندارد

                                                                   نهر میان كوچه هم آبی ندارد

آقا بگو تا كی به راهت چشم دوزم

                                                                 با خود نمی گویی دلم صاحب ندارد ؟

بی تو برایم زندگی خیلی ثقیل است

                                                                 دیگر برایم عشق هم معنا ندارد

دم با امیدت بازدم گردد همیشه

                                                                 گر بی تو باشم زندگی حالی ندارد
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیستم بهمن 1389 توسط کانون فرهنگی - هنری سابقون | 3 انتقاد/پیشنهاد

نوشته شده در تاريخ پنج شنبه چهاردهم بهمن 1389 توسط کانون فرهنگی - هنری سابقون | 2 انتقاد/پیشنهاد

علمی

لباس 170 هزار ساله

انسان ها همواره از پوست شان در برابر سرما، آفتاب یا نگاه ها محافظت نمی کردند. محققان اینک با کمک حیوانات محاسبه کرده اند که آنان از چه زمانی به انجام این کارپرداخته‌اند.

زیست شناس تکاملی آمریکایی، دیوید رید از دانشگاه فلوریدا در جدید ترین مطالعه خود به این نتیجه دست یافته است که انسان احتمالاً از 170 هزار سال پیش شروع به پوشیدن لباس کرده است.

دیوید رید با کمک توالی های DNS شپش ها محاسبه کرده است که چه زمانی شپش‌های لباس‌ها به طور ژنتیکی از شپش‌های سرِ انسان شکل گرفته‌اند.

به گفته دیوید رید، به وجود آمدن شپش لباس ، ارتباط تنگاتنگی با پوشیدن لباس دارد، بدین ترتیب می‌توان به نتایج متناسبی دست یافت.

شپش‌ها در راسته «فتیراپترا» (Phthiraptera) قرار دارند. این راسته دارای بیش از سه هزار گونه شپش می‌باشد که انگل خارجی پستانداران و پرندگان می‌باشند. البته استثنا نیز وجود دارد. نوک‌ اردک و خفاش به شپش مبتلا نمی‌شوند.

دیگر محققان احتمال می‌دهند که عصر یخبندان در 180 هزار سال پیش و دماهای سرد ناشی از آن ، دلایل به وجود آمدن لباس بوده‌اند. حدود 100 هزار سال پیش انسان مدرن و نیز ملبس از آفریقا به مناطق سردتر در جهت شمال پیش روی کرد.

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه سیزدهم بهمن 1389 توسط کانون فرهنگی - هنری سابقون | انتقاد و پیشنهاد

دو کلام حرف حساب

اگه سوال کنن بگن شما دین و مذهبتون چیه !! چی جواب می دیم؟؟

یقینا قاطعانه میگیم دین اسلام و مذهب شیعه، غیر از اینه؟!

یه خورده انصاف داشته باشیم ببینیم در واقع هم، همینه دینمون ، اسلامه؟!!

اسلامی که به معنای لُغَوی شم ما عمل نکردیم (اسلام : تسلیم و گردن نهادن)

یا این که ببینیم مذهبمون شیعست؟

یا اسم خودمون رو گذاشتیم شیعه ، بابا کدوم شیعه !!!

شیعه ای که هنوز اعتقادات خودش رو نمی دونه، شیعه ای که هنوز یه بار رساله ی مرجع تقلیدش رو نخونده، با اینکه بَرِش واجبه مسائل مورد ابتلا ء خودش رو بدونه ،شیعه ای که معرفت و شناخت امام زمانش ، ارتباط و اتصال با امامش ، از اوامر پروردگارش ، شرط ایمانش ، لازمه دین داریشِ ، نشانه حیات معنویش و ملاک قبولی اعمالشِ ، اما اگه یه سوال از امام زمانش اَزِش بپرسی نمی تونه جواب بده.

 کدوم شیعه ، شیعه ای که با گناه کردن و معصیتش دل امام زمانش رو خون کرده ، از درِ خونه امامش آبرو گرفته و آبرو برده یا اینکه بهتر بگیم نمک خورده و نمک دون شکونده.

هـــــــا کدومش؟ خلاصه بگم سرتون رو درد نیارم ، حسابی خودمون رو سرکار گذاشتیم مثل بچه ها، اَلَکی دل خوشیم ، لحظه به لحظه ، ساعت به ساعت ، روز به روز همین طور داره از عمرمون می گذره اما یه بار به خودمون نیو مَدیم، یه بار به فکر راهِ چاره نَیُفتادیم که بگیم خُب دیگه بسه، هر قدر خودت رو گول زدی بسه.

بیا از امروزم که شده شیعه واقعی باش.

 خدا رحمت کند فضیل بن ایاض رو (مرد همه کاره ای که اهل همه مدل معصیت و گناه بود) ،که در دوران یکی از امامان (علیه السلام) زندگی می کرد.

فضیل یه لحظه به خودش اومد، تا این آیه قرآن رو شنید که (آیا زمان آن فرا نرسیده است که گروید گان  دلهاشان به یاد خاشع شود ) به خودش گفت فضیل، یعنی هنوز وقتش نشده. تا کی می خوای تو سیاهی باشی.

بله همین آیه شد یه تلنگر برا فضیل، از اون روز دیگه برگشت گفت: خدایا! غلط کردم، نفهمیدم. همین فضیل (که انشا ا... بعدا داستان کاملش رو براتون می نویسیم ) با اون همه گناه و... شد از اولیا خدا . چی می شه ما هم امروز به خودمون بگیم فلانی، آیا تا کی می خوای این همه تکراری و بی هدف و پوچ زندگی کنی ؟ تا کی می خوای شیعه شناسنامه ای باشی ؟

بیا یه بارم که شده دو کلام حرف حساب رو گوش کن !

نوشته شده در تاريخ دوشنبه سیزدهم دی 1389 توسط کانون فرهنگی - هنری سابقون | انتقاد و پیشنهاد

 مقدمه

غالبا نویسندگان غربی وقتی درباره کلام اسلامی مطلبی می نویسند کلام اهل سنت را مورد نظر قرار می دهند و به آرا و نظرات متکلمان شیعه کمتر توجه دارند. به عنوان نمونه، هری اوسترین ولفسن (H.A.wolfson) در کتاب حجیم و مهم خود، فلسفه علم کلام (The Philosophy of The kalam) از افراد بسیاری نقل می کند که در تاریخ کلام اسلامی از شهرت چندانی برخوردار نیستند. بیشتر مطالب او در این کتاب بر مبنای عقاید و افکار ابن حزم، ابن خلدون، ابوالحسن اشعری، شهرستانی، باقلانی، بغدادی، تفتازانی و دیگر علمای اهل سنت است; اما از علما و متکلمان برجسته شیعه نامی نمی برد. چگونه می توان تصور کرد که او باافکار باقلانی آشنایی داشته باشد ولی با افکار شیخ مفید، که معاصر او بوده است، بیگانه باشد.

منبع: فصلنامه معرفت، شماره 18

بر روی ادامه مطلب کلیک کنید

نوشته شده در تاريخ شنبه یازدهم دی 1389 توسط کانون فرهنگی - هنری سابقون | 1 انتقاد/پیشنهاد

اگر صهيونيسم را منشا فكري و سياسي تاثير گذار در معادلات بين المللي به عنوان "راس يك مثلث" فرض كنيم، و ازطرفي امريكا و سرسپردگي نئومحافظه كارانش به منافع و سياستهاي صهيونيزم را دركنار تعلقات خاص سران كشورهاي غربي به اسرائيل ظلع ديگر آن درنظر بگيريم، آنچه باعث تكميل "ضلع سوم" اين مثلث شده است، نقش وعمل سران و حاكمان وهابي برخي كشورهاي عربي، بويژه عربستان سعودي از سياستهاي آنها براي تحقق اهداف شان است.

برای مشاهده تمام مطلب بر روی ادامه مطلب کلیک کنید

 

نوشته شده در تاريخ پنج شنبه دوم دی 1389 توسط کانون فرهنگی - هنری سابقون | 3 انتقاد/پیشنهاد

شیخ فخرالدين طريحي (درگذشته 1085 ھ.ق) نقل نموده که امام حسين (ع) زميني که امروزه حرم مطهر ايشان را دربرگرفته از اهالي نينوي و غاضريه به شصت هزار درهم خريداري کرد و سپس اين زمين را به خود آنان انفاق نمود با اين شرط که زائران را راهنمايي و سه روز از آنان پذيرايي کنند (روي أنه عليه السلام إشترى النواحي التي فيها قبره من أهل نينوى والغاضرية بستين ألف درهم، وتصدق بها عليهم، وشرط عليهم أن يرشدوا إلى قبره ويضيفوا من زاره ثلاثة أيام)  (مجمع البحرين، ج 4، ص 28 – 29).

درباره کانون

بسمه تعالی
وبلاگ دو راهی توسط جمعی از جوانان کانون فرهنگی - هنری سابقون،واقع در حسینیه شهدا کوی پیروزی شیراز راه اندازی شده است.
این جوانان دغدغه مند در نظر دارند که با همکاری شما و دیگر دوستان وبلاگ مورد نظر را در زمینه های فرهنگی،هنری،ورزشی،علمی،مذهبی،
سیاسی و ... به روز رسانی نمایند.
لذا از شما خواهشمندیم مطالب مورد نظر خود را به ایمیل ksabeghoon@yahoo.com ارسال نمایید. در ضمن مطالب ارسالی به نام شما در وبلاگ ثبت می شود.
با تشکر - مدیریت وبلاگ
پست الکترونیک
موضوعات
آخرين مطالب
آرشيو مطالب
نويسندگان
همسنگران
دانشنامه مهدویت
پيوند هاي روزانه

بخش های دیگر

فتوبلاگ من
پرسش و پاسخ
یادداشت بازدیدکنندگان
گالری وبلاگ

نظرسنجی

به نظر شما این وبلاگ از نظر محتوا و به روز رسانی مطالب خود چگونه عمل می کند؟
خیلی ضعیف
ضعیف
متوسط
خوب
خیلی خوبجستجو

دوستان من

لوگوی دوستان

Powered by WebGozar

قرآن آنلاین

http://zibasazweb.persiangig.com/9.9.JPG

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

کانون فرهنگی هنری سابقون